Sēnes

Īpaši aizsargājamās sēņu sugas

11 no ĶNP konstatētajām sēņu sugām (pie sēņu sugām pieder arī piepes) ir īpaši aizsargājamas: čemurainā čemurene Grifola umbellataparazītiskā samtbeka Xerocomus parasiticusvainagotā zemeszvaigzne Geastrum quadrifidumsekstainā zemeszvaigzne G. pectinatum‚ rūsganā zemeszvaigzne G. rufescensbiezstaru zemeszvaigzne G. triplexalkšņu zobiņbeka Gyrodon lividuslakas plakanpiepe Ganoderma lucidumkrokainā kazbārde Sparassis crispaplaisājošā rūtaine Xylobolus frustulatus un melnsvītras cietpiepe Phellinus nigrolimitatus.

 

Retās cepurīšu sēnes

ĶNP teritorijā līdz šim konstatētas 317 cepurīšu sēņu sugas. Īpaši aizsargājamo sugu sarakstā (sk iepriekš) ir iekļauta tikai viena suga - parazītiskā samtbeka. Tomēr no ĶNP atrastajām cepurīšu sēnēm eksperti par retām uzskata vēl 38 sugas. Starp tām ir vairākas sārtlapīšu (Entoloma), bārkstmaļu (Hebeloma ), sērsēņu (Hypholoma), šķiedrgalvīšu (Inocybe), riekstenīšu (Naucoria), zvīneņu (Naucoria), spīgulīšu (Psathyrella) un vairāku citu ģinšu sugas, kuras līdz šim ir maz izpētītas. Deviņas no tām līdz šim konstatētas tikai Ķemeru nacionālajā parkā.

 

Retās piepes

Runājot par piepēm, augstāk uzskaitītajā īpaši aizsargājamo sēņu sarakstā ir iekļautas trīs piepju sugas - lakas plakanpiepe, plaisājošā rūtaine un melnsvītras cietpiepe. Tomēr aizsargājamas ir vēl 10 retās piepju sugas‚ kas nav iekļautas īpaši aizsargājamo augu sugu sarakstā. Tās ir šokolādes jungūnija Junghuhnia collabenslaškrāsas zeltpore Hapolopilus salmonicolorlazdu piepe Dichomitus campestrisbiezā slāņpiepe Perenniporia subacidakastaņbrūnā kātiņpiepe Polyporus badiusliesmainā egļpiepe Pycnoporellus fulgenspilienu mīkstpiepe Oligoporus guttulatusizteiksmīgā mīkstpiepe Tyromices fissiliszaļganā smalkpiepīte Ceriporiopsis pannocincta un pūkainā onnija Onnia tomentosa. Vairuma no šīm sugām Latvijā ir tikai 3-4 atradnes.

 

Retās pazemes, pludmales un ūdeņu sēnes

Savulaik ĶNP konstatēta reta pazemes sēne ēdamā melnā trifele. Teritorijā ir sastopami sēnei nepieciešamie apstākļi, un, iespējams‚ ka suga joprojām šeit ir. Slokas apkārtnē konstatēta arī reta pazemes sēne Elaphomyces levellei. Arī ĶNP atrastā melnplaukas sēne Entorrhiza aschersoniana‚ kas parazitē uz krupju doņa Juncus bufonicus saknēm‚ ir reta Latvijā.

Uz koku sapludām Ragaciema pludmalē konstatētas sešas Latvijai jaunas sēņu sugas: Ceriosporopsis tubulifera‚ C. halima‚ Corollospora intermedia‚ C. maritima‚ Marinospora calyptrata un Amylocarpus encephaloides.

Sēravotos uz satrūdējušām koku lapām un skujām pirmo reizi Latvijā atrastas 16 saldūdens sēnes.