Ezeri

Ķemeru nacionālajā parkā sastopami vairāku veidu ezeri:

  • Sekli, nedrājiem bagāti piekrastes ezeri ar bagātu putnu valsti - Kaņieris, Slokas ezers un Dūņieris, kas izveidojušies atklapjoties Baltijas jūrai.
  • Valguma ezers - ļoti dziļš ezers, kas izvietojies ainaviskā vietā - starppauguru ieplakā.
  • Augsto purvu ezeri - ar brūnu, humīnvielām bagātu ūdeni un īpašu bezmugurkaulnieku valsti.

Kaņiera ezers – putnu un īpaši aizsargājamo augu sugu ziņā ir viens no bagātākajiem ezeriem Latvijā. Ezers ir ļoti sekls (vidējais dziļums ap 0,6 m), vietām atsedzas dolomīta grunts, savukārt citviet raksturīgs biezs dūņu slānis. Ezerā sastopamas mieturaļģu jeb hāru audzes un raksturīgas plašas niedru un mazākas dižās aslapes, vilkvālīšu un meldru audzes. Ezerā caur sarežģītu niedrāju un slīkšņu labirintu ar purvpaparžu, garlapu skābeņu un velnarutku ceriem ietek Slocenes upe, kas posmā no Valguma ezera tek galvenokārt caur neskartu purvainu mežu masīvu. Jau hercoga Jēkaba laikā tika izrakts kanāls (Starpiņupe), kas savieno Kaņieri ar jūru. 20. gs. sākumā tas tika padziļināts un ezers tika nolaists, lai iegūtu lauksaimniecības zemes. Taču zemes izrādījās neauglīgas, un 1965. gadā uz Starpiņupes tika uzbūvētas pirmās slūžas un atjaunots ezera ūdenslīmenis, līdzīgs tam, kāds tas bija pirms nosusināšanas. Slūžas atjaunotas 2006. gadā.
Līdzīgi Kaņierim, arī Slokas, Aklais ezers un Dūņieris ir sekli piekrastes ezeri ar stipri kaļķainu ūdeni, mieturaļģu, niedru, vilkvālīšu un meldru audzēm. Šeit aug vairākas retas ūdensaugu sugas, kas sastopamas tikai nedaudzos Latvijas piejūras ezeros – jūras najāda, purva diedzene, dižā aslape un pusgrimusī raglape.
Šo ezeru īpašās vērtības ir lielā ūdensputnu daudzveidība – nozīmīgas to ligzdošanas, atpūtas un barošanās vietas caurceļošanas laikā. Lai veicinātu dabas vērošanu un nodrošinātu putniem piemērotu, netraucētu vidi, ĶNP ūdensputnu medības ir aizliegtas.


Dziļākais ĶNP teritorijā esošais ezers ir Valguma ezers, kura dziļums sasniedz 27 m un kas atrodas dziļā subglaciālā vagā ar augstiem, mežainiem krastiem. Cauri ezeram tek Slocene, tādēļ ezeru, īpaši agrākajos gados, stipri ietekmējis upes atnestais piesārņojums no Tukuma notekūdeņiem. Ezerā vasarās reizēm vērojama zilaļģu ziedēšana, kas liecina par ūdens piesārņojumu. Slocenes radītais piesārņojums ietekmē arī ūdens kvalitāti Kaņiera ezerā.