29. jūlijā sākam siena talku sezonu Ķemeru Nacionālajā parkā!

Sestdien, 29. jūlijā sadarbībā ar Dabas aizsardzības pārvaldi (DAP) nu jau tradicionāli aicinām uz netradicionālu siena talku purvā – Kaņiera putnu torņa un peldošās niedrāju laipas apkārtnē. Plānojam, ka līdzīgas talkas dažādu dabas vērtību saglabāšanai Ķemeru Nacionālajā parkā turpināsies arī augustā – sekojiet informācijai ĶNP fonda un DAP mājas lapās, kā arī sociālo tīklu kontos!

29. jūlija pasākuma laikā galvenokārt paredzēts savākt nopļauto zāli, krūmus un atvases, taču nepieciešamības gadījumā vienlaicīgi turpināsies arī pļaušanas darbi.  Noslēgumā būs talkai atbilstoša maltīte brīvā dabā, kuras laikā varēs ieklausīties pieredzējušu speciālistu stāstījumā par apkārt esošajām dabas vērtībām un to nozīmi.

Sākums plkst. 11:00. Piesakoties jābūt gataviem aptuveni 4 stundas pavadīt fiziski aktīvā darbībā āra apstākļos, tādēļ jāģērbjas atbilstoši, kā arī pašiem jāparūpējas par aizsardzību pret insektiem un saules apdegumiem! Noteikti nepieciešami gumijas zābaki; noderēs arī dzeramais ūdens.

Darbošanās talkā ir bez maksas, bet iepriekš jāpiesakās, zvanot pa tel. 26424972. Nepieciešamības gadījumā nodrošināsim transportu talcinieku nogādāšanai no Lapmežciema centra vai Ķemeriem talkas norises vietā.

Talkas retu un aizsargājamu biotopu kopšanai, iesaistot plašāku sabiedrību, Ķemeru Nacionālajā parkā tiek rīkotas jau piekto gadu; zāļu purvā – trešo gadu. Gan pēc izskata, gan izmantošanas zāļu purvs mazliet līdzinās zālājam – gan senos laikos, gan arī mūsdienās tas izmantots gan lopu ganīšanai, gan arī pļaušanai. Kaļķaini zāļu purvi ir mājvieta daudzām retām un krāšņām augu sugām – tieši šādās vietās sastopama vislielākā orhideju daudzveidība, un, lai tā spētu pastāvēt, ir nepieciešama regulāra pļaušana (ar nopļautās zāles aizvākšanu) vai ganīšana. Tā kā lopi Kaņiera apkārtnē vairs netiek ganīti, vienīgā iespēja ir pļaušana un nopļautās zāles savākšana. Tas šeit paveicams tikai ar roku darba palīdzību, it īpaši tādēļ, ka te neparasti lielā skaitā sastopami arī kadiķi – viena no lielākajām un krāšņākajām to audzēm Latvijā.

Šobrīd kaļķaini zāļu purvi Latvijā ir reti un kopumā valstī aizņem tikai nedaudz vairāk par 1000 ha. Lielākās platības saglabājušās Rietumlatvijā un Kurzemes piekrastē, tai skaitā arī Kaņiera krastos.