Ķemeru svētkiem negaisi met līkumu

Pagājušajā nedēļas nogalē – 11. - 13. augustā – notika gadskārtējie Ķemeru svētki. Izbaudot vasarīgo dienu, arī šogad šajā pasākumā prieku un neaizmirstamas emocijas guva simtiem ķemernieku un pilsētas viesu.

Nakts koncertā pie sēravota Ķirzaciņa 11. augustā šogad apmeklētāji ar ovācijām sagaidīja atgriežamies “The Sparkling 5” – patiesi dzirkstošo saksofonu kvintetu, kas sveču gaismā siltajā vasaras vakarā lika dejot un dziedāt līdzi pazīstamām un iemīļotām latviešu un ārzemju melodijām.

Savukārt, svētku centrālā diena – 12. augusts – šogad izcēlās ar virkni Ķemeros vēl neredzētu jaunumu. Ārkārtīgi lielu publikas uzmanību izpelnījās pirmo reizi svētku ietvaros notikušās starppilsētu ielu vingrošanas sacensības – visas dienas garumā Tukuma un Ķemeru ielu vingrotāju organizāciju vadībā gan puiši, gan meitenes rādīja, ko spēj, ne reizi vien liekot skatītāju elpai aizrauties pārsteigumā. Ne mazāku interesi piesaistīja 17. Zemessardzes pretgaisa aizsardzības bataljona karavīri, piedāvājot tuvumā apskatīt un izmēģināt militāro tehniku – pamēģināt vadīt īstu zenītlielgabalu, iekāpt armijas kravas auto kabīnē utt.. Vakarā neaizmirstamus brīžus mazajiem apmeklētājiem sagādāja Rīgas DJ skolas meistarklase un iespēja pašiem iejusties īsta diskžokeja “ādā”. Savukārt, dienas galvenais notikums daudziem bija repera anša uzstāšanās albuma “Balzams” prezentācijas “Dziļā tūre” ietvaros. Par iespēju iemūžināt savu dalību Ķemeru svētkos bija parūpējušies viesnīcas Park Hotel “Ķemeri” pārstāvji, piedāvājot jautru bezmaksas foto sesiju iespējas ar īpašas foto kabīnes palīdzību. Pirmo reizi Ķemeru ietvaros notika arī traktora riepas velšanas sacensības, kurās piedalījās arī daiļā dzimuma pārstāves.

 

Šogad īpaši plaša bija programma bija arī Ķemeru iepazīšanas aktivitātēm. Dienas laikā notika veselas četras bezmaksas ekskursijas vietējo gidu vadībā, tostarp pirmo reizi divas no tām tika organizētas svešvalodās – angliski un krieviski. Daudz interesentu izmantoja iespēju apskatīt gleznu izstādi “Ķemeri – apslēptais dārgums”, kurā izstādīti 2016. gadā Ķemeros notikušā mākslinieku plenēra darbi un kas jau pabijusi arī ārpus Latvijas robežām. Sadarbībā ar Park Hotel “Ķemeri” tapusī izstāde “Meža mājā” būs aplūkojama vēl līdz 8. septembrim. Tāpat “Meža mājā” varēja vērot arī vēsturiskas kinohronikas par Ķemeru un Jūrmalas vēsturi. Jaunajā parkā darbojās interaktīva spēle par Ķemeru Nacionālā parka 20 gadu pastāvēšanas vēsturi. Tās ietvaros varēja uzzināt ko vairāk par apkārtējām dabas vērtībām arī no pavisam neparasta skatupunkta. Tā, piemēram, neviltotu sajūsmu izpelnījās Carnikavas Novadpētniecības centra piedāvātā nēģu darbnīca, savukārt, citi aizrautīgi izmantoja Francijas dabas aizsardzības studentu sagatavoto iespēju apgūt franču valodas zināšanas un uzzināt, kā populārāko Ķemeru Nacionālā parka apskates objektu un dabas vērtību nosaukumi skan franču valodā.

 

Tiem, kam patīk pašiem izgatavot lietas, bija iespēja izgatavot sapņu ķērājus un rokassprādzes no dabā atrodamiem materiāliem kopā ar dabas materiālu mākslinieci Ievu Legzdu, bet Ķemeru pamatskolas skolēni ļāva atklāt fizikas likumus papīra raķešu darbnīcā.

 

Ķemeru svētku norises laikā apmeklētājiem un viesiem bija atvērta Ķemeru bibliotēka. Svētku pasākumu pie bibliotēkas atklāja Jūrmalas Kultūras centra senioru deju kopa “Ābelīte” mākslinieciskā vadītāja Andreja Ušacka vadībā. Neskatoties uz karsto vasaras dienu, dejotāji priecēja viesus ar ļoti izjustu sniegumu un koncerta noslēgumā ikvienam bija iespēja iesaistīties kopdejā.

Bibliotēkas telpās tika atklātas vairākas izstādes. Mākslinieču, Ķemeru iedzīvotāju, Annas Zandbergas-Šenkes un Signes Štrauss darbu izstāde. Krāsainā  un spilgtā jauno talantu Rūtas un Roberta Ziemaņu darbu izstāde. Ķemeru pamatskolas sociālās pedagoģes Margrietas Laimiņas un ceļotājas Ērikas Traubergas fotogrāfiju izstādes.  Kā arī 20. gs. radiotehnikas un skaņuplašu kolekcijas izstāde no ķemernieka, pensionētā ugunsdzēsēja Jāņa Ķirša personīgās kolekcijas.

Sirsnīgā gaisotnē norisinājās tikšanās ar jau iemīļoto dzejnieci Sarmu Upesleju, ko papildināja akardeonistes Anitas Apines sniegums un kopīgā, tautā iemīļotu dziesmu dziedāšana. Bibliotēkas lasītāja, ķemerniece, Ilze Valmiera priecēja visus ne tikai ar savām brīvajā laikā tapušajām gleznām, bet arī pašas dzeju. Ar savu dzeju viesus iepazīstināja arī Inese Beiere. Savukārt mazie svētku apmeklētāji varēja baudīt atraktīvās mākslinieces Sabīnes Upenieces sarūpētos pārsteigumus.

Liela interese bija par ķemernieka Jāņa Nāburga vaļasprieku – vīna gatavošanu. Pasākuma laikā norisinājās arī mājas vīnu degustācija.

 

Pēdējos gados Ķemeru svētku neatņemama sastāvdaļa ir bezšķirnes suņu izstāde, kas ļauj vietējiem iedzīvotājiem palepoties ar labi koptiem un audzinātiem mīluļiem. Šogad šo tradīciju pirmo gadu papildināja suņu daudzcīņas sacensības, kuru laikā notika suņu paklausības demonstrējumi – paraugs, ko iespējams iemācīt sunim, ja ar to cītīgi strādā.

 

Svētki, kā ierasts, noslēdzās ar lustīgu, kūrorta tradīcijām īsteni atbilstošu zaļumballi, kurā uzstājās grupa „Tequila Band”, bet par straujākiem ritmiem gādāja DJ Pervert Sala.

 

Pasākums ļāva Ķemeros atkal radīt gaisotni, kāda šajā dabas neparasti bagātīgi apdāvinātajā vietā ir valdījusi gadsimtiem, un kur meklējamas arī Jūrmalas kūrortpilsētas statusa saknes.  Tas ir notikums, ko ar lielu nepacietību gaida gan amatieru sporta entuziasti, gan kultūras, izziņas un izklaides aktivitāšu cienītāji. Kur vēl vienuviet var izbaudīt tik daudzas un dažādas norises?

 

Visbeidzot, jāuzsver, ka šie krāšņie svētki nebūtu bijuši iespējami bez dažādu organizāciju un cilvēku atbalsta. Svētku rīkotāji saka vislielāko paldies Jūrmalas pilsētas domei par atbalstu, SIA „Jūrmalas gaisma” un personīgi valdes priekšsēdētājam Vilmāram Freimanim, Jūrmalas Kultūras centram un personīgi direktoram Agnim Kristvaldam, partijai “Tev, Jūrmalai”, laikrakstam „Jūrmalas Vārds”, www.celoarinetu.lv.

Paldies arī brīvprātīgajiem palīgiem, kuri nodrošināja svētku norisi uz vietas! Viņu vidū bija pārstāvji no teju visām Ķemeros esošajām organizācijām – Ķemeru iedzīvotāju biedrības, Ķemeru bibliotēkas, Ķemeru baptistu draudzes, Ķemeru pamatskolas, Dabas aizsardzības pārvaldes, Ķemeru Nacionālā parka fonda, bet netrūka arī vienkārši aktīvu, palīdzēt gribošu cilvēku. Liels paldies Jūrmalas suņu audzētāju biedrības priekšsēdētājam Ivanam Pavlovskim par suņu Nacionālās daudzcīņas sacensību organizēšanu. Vislielākais paldies arī Jānim Bergam par Orientēšanās spēļu organizēšanu!

 

Bildes: https://failiem.lv/u/64b74s44
 

Uz tikšanos citreiz!

 

Informāciju sagatavoja

Agnese Balandiņa

Ķemeru svētku darba grupas pārstāve

Mob. 26424972