Laipa Lielajā Ķemeru tīrelī

Raugoties no skatu torņa
Skats uz laipu no skatu torņa. Foto: Ilze Vanaga

Lielā Ķemeru tīreļa laipa ir populārākais apskates objekts Ķemeru nacionālajā parkā. Tā ļauj iepazīt cilvēka darbības neskartu augsto sūnu purvu.

 

Lielais Ķemeru tīrelis ir viens no lielākajiem sūnu purviem Latvijas piekrastē. Tā platība ir 5000 ha. Purva vecums ir ap 8000 gadu. Tam ir raksturīgs iegarenu ezeriņu jeb akaču labirints, kas tam piešķir īpašu ainaviskumu.

 

 

 

 

Vidējā
Garlapu rasene. Foto: Andis Liepa

Tīreļa laipa ir būvēta no koka dēļiem. Tās kopējais garums ir 3,4 km. Taku veido divi apļi, kas izvietoti līdzīgi kā astotniekā. Līdz ar to ir iespēja izvēlēties tuvāko, "mazo" apli 1,4 km, vai iet visu maršrutu pilnībā - 3,4 km. Lielākajā aplī ir izbūvēts skatu tornis.

 

Augstajā purvā var redzēt tādus augus, kādi neaug nekur citur, piemēram, kukaiņēdāju augu - raseni. Mēģinot to ieraudzīt laipas malā, ņemiet vērā, ka augs ir neliels - 3-5 cm augsts.

 

Ejot pa laipu parasti izdodas ieraudzīt arī dažādus putnus - mazi pelēki putniņi, kas čivina priedīšu galotnēs, visticamāk ir koku čipstes. Laipas tuvumā mīt baltās cielavas. Rudeņos tālumā bieži var dzirdēt dzērves.

 

Lūdzam ievērot! Pārvietojoties pa laipu līdzam ievērot norādīto kustības virzienu. Lūdzam neatstāt aiz sevis atkritumus.

 

Laipas atrašanās vietu var noteikt, piemēram, izmantojot mājas lapu balticmaps.eu, ievadot koordinātas Lat:56.9125261, Lon:23.4590061. Koordinātes norāda takas sākumu.

 

Laipas vēsture

Pirmā laipa Lielajā Ķemeru tīrelī tika izbūvēta jau 2000. gadā. Tās pamatā daļēji tika izmantota padomju laikā ierīkota laipa, kas veda uz purva meteoroloģisko staciju (meteoroloģiskās stacijas darbība tika pārtraukta 1990 to gadu vidū). Ļoti intensīvās slodzes dēļ laipa tika nolietota tā, ka to vairs nebija iespējams saremontēt un bija jāmeklē līdzekļi laipas dēļu pilnīgai nomaiņai. Tāpēc 2008. gada beigās drošības apsvērumu dēļ laipa tika slēgta. Laipa tika rekonstruēta Eiropas Savienības finansēta projekta ietvaros un oficiāli atklāta 2013. gada 9. augustā.

 

Laipas apmeklējums ir par brīvu, auto novietošana stāvlaukumā  - 3 EUR.

 

Lielais Ķemeru tīrelis