Dunduru pļavas

Taurgovis Dunduru pļavās. Foto: Andis Liepa
Taurgovs bullis. Foto: Andis Liepa

Meža ieskautas pļavas, kurās lielā aplokā ganās taurgovis un Konik zirgi. Šīs dzīvnieku šķirnes ir īpaši izveidotas dzīvei savvaļā un ir ļoti tuvas saviem sen izmirušajiem senčiem – tauriem un tarpāniem.

 

Taurgovis jeb Heka govis ir šķirne, kas radīta Vācijā, 20. gadsimta sākumā, mēģinot dažādu govju šķirņu krustošanas rezultātā iegūt izmirušajiem tauriem līdzīgus dzīvniekus. Šai govju šķirnei ir raksturīga spēja izdzīvot savvaļā, tajā skaitā aizstāvēties pret plēsējiem. Viena no raksturīgajām šķirnes pazīmēm ir balts deguns.

 

Konik šķirnes zirgi. Foto: Andis Liepa
Foto: Andis Liepa

Konik zirgu šķirne ir radīta Polijā. Līdzīgi kā taurgovis, šķirne tika radīta mērķtiecīgi krustojot dažādas zirgu šķirnes, lai iegūtu izmirušajiem savvaļas zirgiem līdzīgus dzīvniekus. Citās valstīs Konik zirgus izmanto arī jāšanai, galvenokārt terapijai. Viņiem esot labestīgs, bet spītīgs raksturs. Viena no raksturīgajām šķirnes pazīmēm ir melna svītra pāri mugurai.

 

Dunduru pļavas ir vieta, kur realizēts pirmais upju atjaunošanas projekts Latvijā. Tā gaitā no dziļa un taisna meliorācijas grāvja izveidota līkumota upīte – Slampe. Pavasarī tā appludina daļu pļavu un tajās nolaižas atpūsties simtiem gājputnu.

 

 

Skatu tornis Dunduru pļavās. Foto: Andis Liepa
Foto: Andis Liepa

Arī vasarā Dunduru pļavas ir laba vieta putnu vērošanai. Te lielā skaitā ligzdo griezes, barojas mazais ērglis un citi plēsīgie putni, un atjaunotajā Slampes upītē zivis meklē melnais stārķis. Dzīvnieku un putnu vērošanai pļavu dienvidu malā izvietots 5,5 m augsts skatu tornis.

 

Atrodoties pļavās, lūdzu, uzmanies no elektrības aploka žogā. Aizliegts ieiet aplokā!

Lūdzam nebarot dzīvniekus, lai tie nepierastu nākt pie cilvēkiem, un tiem kāds nevarētu kaitēt.

 

Dodoties uz Dunduru pļavām no ziemeļu puses, ir jābrauc cauri fermas pagalmam! Aiz tā ceļš turpinās tālāk.

 

Informatīvais materiāls par Dunduru pļavām (A4, PDF, 1MB).

 

Dunduru pļavu atrašanās vietu var noteikt, piemēram, izmantojot mājas lapu www.balticmaps.eu, ievadot pļavu atrašanās vietas koordinātes Lat: 56.8299204 Lon: 23.4007959. Koordinātes norāda skatu torņa atrašanās vietu.

 

No augstā koka cauri vasarai